Zanimanja: Automehaničar-Zavarivač

Slika

ZAVARIVAČ/ZAVARIVAČICA

Obrazovni nivo: III (trogodišnja)

Vještine zavarivanja: Osposobljenost za sigurno i precizno obavljanje različitih tehnika zavarivanja, kao što su MIG/MAG zavarivanje, TIG zavarivanje, elektroda zavarivanje itd.

Rukovanje opremom: Poznavanje rada i održavanje različite opreme za zavarivanje, uključujući zavarivačke strojeve, plinske boce, pribor za zavarivanje i zaštitnu opremu.

Čitanje tehničkih crteža: Razumijevanje tehničkih crteža i nacrta kako bi se mogli pratiti specifikacije i zahtjevi posla.

Sigurnost na radu: Znanje o sigurnosnim procedurama i pravilnoj upotrebi zaštitne opreme kako bi se spriječile ozljede na radu.

Kvalitetna kontrola: Razumijevanje kriterija kvalitete zavarenih spojeva te sposobnost provođenja inspekcije i testiranja kako bi se osigurala ispravnost i pouzdanost zavarenih dijelova.

Timski rad: Mogućnost efikasnog rada u timu, suradnje s drugim zavarivačima, inženjerima i drugim članovima tima radi postizanja zajedničkih ciljeva.

Kreativnost i prilagodljivost: Sposobnost prilagođavanja različitim materijalima, debljinama, oblicima i zahtjevima projekata te pronalaženja kreativnih rješenja za izazove koji se javljaju pri zavarivanju.

JA mogu  raditi:

Metaloprerađivačke firme: Firme koje se bave proizvodnjom metalnih proizvoda često zapošljavaju zavarivače/ce za izradu i popravak metalnih konstrukcija, mašina, alata i dijelova.

Građevinske firme: U građevinskoj industriji, zavarivači/ce mogu raditi na izgradnji i popravcima metalnih konstrukcija, poput nosivih konstrukcija, metalnih ograda, stepeništa, krovova i sl.

Automobilska industrija: Zavarivači/ce su potrebni/e u proizvodnji automobila za zavarivanje dijelova šasije, karoserije, ispušnih sistema i drugih metalnih komponenti.

Brodogradilišta: U brodogradnji, zavarivači/ce su angažovani/e za zavarivanje metalnih dijelova brodova, platformi, cijevnih sistema i druge opreme.

Naftna i gasna industrija: U sektorima nafte i gasa, zavarivači/ce su angažovani/e za izradu i popravak cjevovoda, spremnika, platformi i drugih metalnih struktura.

Aeronautička industrija: U proizvodnji zrakoplova i letjelica, zavarivači/ce su potrebni/e za zavarivanje metalnih dijelova i komponenti koji čine strukturu i tijelo zrakoplova.

Industrija energetike: Zavarivači/ce rade na izgradnji i održavanju termoelektrana, hidroelektrana, vjetroelektrana i drugih energetskih postrojenja.

Popravci i održavanje: Zavarivači/ce mogu raditi kao samostalni poduzetnici/ce ili zaposlenici/ce specijaliziranih firmi za popravak i održavanje metalnih konstrukcija, mašina i opreme.

 

 

Slika

AUTOMEHANIČAR/AUTOMEHANIČARKA

Obrazovni nivo: III (trogodišnja)

Dijagnostičke vještine: Automehaničari moraju biti sposobni identificirati probleme na vozilima, koristeći različite alate, opremu i dijagnostičke tehnike kako bi otkrili kvarove u motoru, sustavima za prijenos snage, električnoj instalaciji i drugim dijelovima vozila.

Vještine popravka: Automehaničari moraju biti stručni u izvođenju različitih popravaka na vozilima, uključujući zamjenu dijelova motora, kočnica, ovjesa, izmjeničnih dijelova i drugih komponenti.

Tehničko znanje: Razumijevanje mehaničkih, električnih i elektroničkih sustava vozila ključno je za automehaničare. To uključuje razumijevanje rada motora, sustava za upravljanje, kočnica, ovjesa, klimatizacije, električnih instalacija i drugih sistema.

Upotreba alata: Automehaničari moraju biti vješti u korištenju različitih alata i opreme za popravak i održavanje vozila, uključujući ruke alate, pneumatske alate, dijagnostičke alate, dizalice i druge specijalizirane alate.

Sposobnost rješavanja problema: Biti sposoban identificirati, analizirati i riješiti probleme na vozilu ključno je za automehaničare. To zahtijeva logičko razmišljanje, brzo donošenje odluka i sposobnost pronalaženja najefikasnijih rješenja.

Komunikacijske vještine: Automehaničari često komuniciraju s vlasnicima vozila kako bi razumjeli probleme i informirali ih o potrebnim popravcima. Stoga je važno imati dobre komunikacijske vještine i sposobnost objašnjavanja tehničkih informacija na razumljiv način.

Sigurnosne vještine: Rad u automobilskom sektoru može biti opasan, pa automehaničari moraju biti svjesni sigurnosnih procedura i pridržavati se propisanih mjera zaštite na radu kako bi spriječili ozljede sebi i drugima.

JA mogu  raditi:

Automehaničarske radionice: Većina automehaničara/ki radi u automehaničarskim radionicama koje se bave održavanjem i popravkom vozila. To mogu biti nezavisne radionice ili dio servisnih centara autoriziranih od strane proizvođača automobila.

Servisni centri: Automehaničari/ke mogu raditi u servisnim centrima koji su direktno povezani s proizvođačima automobila. Ovi centri obično pružaju specijaliziranu uslugu održavanja i popravaka vozila određene marke.

Auto-servisi: Auto-servisi su specijalizirane radionice koje se bave određenim vrstama popravaka ili uslugama, poput zamjene guma, ispravke oštećenja karoserije ili instalacije dodatne opreme.

Autoservisi na terenu: Neki automehaničari/ke rade kao samostalni/e poduzetnici/e ili dio tima koji pruža usluge popravka vozila na terenu. To može uključivati popravke na mjestu nesreće, održavanje vozila u domaćem okruženju ili servisiranje vozila na lokaciji klijenta.

Prodavaonice dijelova: Automehaničari/ke mogu raditi u prodavaonicama dijelova automobila kao savjetnici/e za dijelove ili tehnička podrška za kupce.

Auto-servisi na benzinskim postajama: Neki automehaničari/ke mogu raditi u auto-servisima koji se nalaze na benzinskim postajama, pružajući usluge poput promjene ulja, zamjene filtera zraka ili provjere pritiska u gumama.

Fleet servisi: Automehaničari/ke mogu raditi u kompanijama koje upravljaju voznim parkovima, održavajući i popravljajući vozila unutar flote kompanije.

 

0 0
© 2024 msskladanj.skolatk.edu.ba. Napravljeno sa mojWeb 2.10.5 | LEFTOR